Τουρκοφάγος!

Με τον καλύτερο τρόπο… ρέφαρε ο Ολυμπιακός την εντός έδρας ήττα από τη Μακάμπι στην προηγούμενη αγωνιστική, καθώς με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε στην Τουρκία της Νταρουσάφακα με 77-71. Σε μεγάλη μέρα βρέθηκαν ο Λοτζέσκι (15π.), ο Πρίντεζης (15π.) και οι Σπανούλης – Γκριν με 15 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Οι Πειραιώτες ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και παρότι το έκαναν… θρίλερ στο τελευταίο πεντάλεπτο, καθάρισε για όλη την ομάδα ο Γκριν στην επίθεση και οι Πρίντεζης – Μιλουτίνοφ και Σπανούλης στην άμυνα.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε στο 6-4 στην Ευρωλίγκα και πλέον… ετοιμάζεται για σερί!

Κι όμως, έκαναν την διαφορά Λοτζέσκι – Μιλουτίνοφ!

Ο Ολυμπιακός μπήκε… δαιμονισμένος στο παρκέ και αποφασισμένος να δείξει από τα πρώτα λεπτά ποιος είναι το αφεντικό. Με τους Σπανούλη και Πρίντεζη να συνεργάζονται και πάλι εξαιρετικά, βρήκε εύκολους πόντους, ωστόσο στην άμυνα είχε κάποια θεματάκια, απέναντι στους πολύ γρήγορους και εύστοχους παίκτες της Νταρουσάφακα. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 0-4 και 7-10, ενώ με τον Λοτζέσκι να μπαίνει το παιχνίδι (τρίποντο για το 16-22) και τον Μιλουτίνοβ να βγάζει εξαιρετικές άμυνες, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 21-24.

Η δεύτερης περίοδος όμως, δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό, καθώς η Νταρουσάφακα με ένα σερί προηγήθηκε 25-24, όμως κάπου εκεί ξεκίνησε το… σόου του Λοτζέσκι (δεν είχε άστοχο σουτ!), που με δύο συνεχόμενα τρίποντα και βγάζοντας καλές άμυνες, οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 28-37! Έτσι λοιπόν, παρότι οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποια «τρελά τρίποντα» του Κλάιμπερν και μάζεψαν τη διαφορα, το ημίχρονο έκλεισε στο 34-39, με τους Πειραιώτες να δείχνουν και να είναι, ανώτεροι στο παρκέ.

Αυτή την φορά μάλιστα, σε αντίθεση με το παιχνίδι στο ΣΕΦ κόντρα στη Μακάμπι, ο Ολυμπιακός ήταν και εύστοχος (14/24-58.3% δίποντα, 4/8-50% τρίποντα, 3/6-50% βολές, 20 ριμπάουντ (4-16), 12 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη, 5 μπλοκ), ενώ είχε σε εξαιρετική ημέρα τους Σπανούλη – Πρίντεζη και Λοτζέσκι (13 πόντους στο ημίχρονο).

Μπορούσε να το είχε τελειώσει!

Επιστρέφοντας στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να αιφνιδιάσει τους Τούρκους και να προηγηθεί 36-47 στο 22’, αλλά και 38-52 με τρίποντο του Μάντζαρη και 43-55 με τρίποντο του Σπανούλη στο 25’. Οι Πειραιώτες έτρεχαν πολύ, ήλεγχαν το παιχνίδι και έδειχναν πως δεν πρόκειται να απειληθούν. Ωστόσο, μη μπορώντας να βγάλουν σωστές άμυνες και έχοντας τεράστιο πρόβλημα στο «5» (δεν μπορούσε ο Γιανγκ, κακός ο Μπιρτς), έχασε πολύ γρήγορα την διαφορά και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 51-57…

Τεράστιος μάγκας ο Γκριν!

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, δεν περιμέναμε πως θα παρακολουθήσουμε ένα μεγάλο θρίλερ. Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά βραχυκύκλωσε, ενώ η Νταρουσάφακα βρήκε σκορ με… τρελά τρίποντα και έτσι πλησίασε στο καλάθι! Εκεί όμως «μίλησε» ο Έρικ Γκριν, που με καθοριστικούς πόντους, έσπρωξε την ομάδα του στη νίκη. Με δύσκολο καλάθι έκανε το 56-63 και με τρίποντο το 61-66, ενώ ο Χάκετ στο 36’ με γκολ-φάουλ έκανε το 64-68! Ωστόσο, ο Γκριν ακόμα δεν είχε πει την… τελευταία του λέξη. Στο 37’ με νέο τρίποντο έκανε το 67-72 και… καθάρισε, καθώς οι καλές άμυνες (και του Μιλουτίνοβ) και οι τραγικές επιθέσεις των Τούρκων, μας οδήγησαν στη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού μέσα στην Τουρκία με 77-71.

Νταρουσάφακα (Mπλατ): Ουίλμπεκιν 8, Μπατούκ, Ερντέν 4, Ουοναμέικερ 11, Κλάιμπερν 21, Μόερμαν 2, Αλντεμίρ 10, Άντερσον 7, Μπερτάνς 8.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10, Μπιρτς 5, Γιανγκ, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 13 (5ασ), Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 5, Χάκετ 3, Λοτζέσκι 15 (3/5τρ, 7ρ).

Ο Ολυμπιακός σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά: 23/42-54.8% δίποντα, 8/20-40% τρίποντα.