«Κλόπο»… γκρόσο!

Δεν αφήνουν να φύγει το τρένο του Europa οι παίκτες του Κλοπ. Μετά την γκέλα της Σάλκε, η Άουγκσμπουργκ «ανέστησε» το Αμβούργο (3-2) και η Ντόρτμουντ, που νίκησε 2-0 την Άιντραχτ πλησίασε στο -3.

Η Σάλκε έδωσε δικαιώματα, η Άουγκσμπουργκ ζωή στο Αμβούργο (3-2) και η Ντόρτμουντ έρχεται! Οι παίκτες του Κλοπ νίκησαν άνετα την Άιντραχτ στην Βεστφαλία (2-0), πλησιάζοντας στο -3 απ’τις θέσεις του Europa.

Το άγχος στο «Signal Iduna Park» έφυγε νωρίς από τα πόδια των γηπεδούχων, που άνοιξαν στο 24ο λεπτό -έπειτα από χέρι του Κίττελ- με εκτέλεση πέναλτι του Ομπαμεγιάνκ. Οκτώ λεπτά αργότερα (32’), ο Γκαμπονέζος σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Καγκάβα το 2-0 κι αυτός δεν αστόχησε κλειδώνοντας εύκολα τη νίκη απέναντι στην ομάδα της Φρανκφούρτης.
Βασικός αγωνίστηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος,επεισόδια ανάμεσα σε οπαδούς των δύο ομάδων πριν το ματς.

Ανέστησε τον… πεθαμένο. Η Άουγκσμπουργκ βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη στην «Imtech Arena» επέστρεψε στο ματς, όμως η ανάγκη επιβίωσης ήταν αυτή που έδωσε τεράστια νίκη στο Αμβούργο με σκορ 3-2.

Στο… τσακ δεν τα κατάφερε η Λεβερκούζεν. Οι «ασπιρίνες» άγγιξαν την 8η σερί τους νίκη στην Κολωνία, που όμως απάντησε στο γκολ του Μπραντ (60’) με τον Φίνε (83’).

Στο κόλπο για το Europa League και η Χόφενχαϊμ, που πέρασε από το Αννόβερο με σκορ 2-1. «Αυτοκτόνησε» η Στουτγκάρδη. Παρότι είχε προβάδισμα δύο τερμάτων στην έδρα της, η ομάδα του Χουμπ Στέφενς αποδείχτηκε ιδιαίτερα χαλαρή και η Φράιμπουργκ πήρε βαθμό από το πουθενά (2-2).