11+2 χρόνια στον ΣΠΟΡ FM 94,6 ως αρχισυντάκτης και παραγωγός – σε δύο θητείες – από την εποχή του «σπιτιού» στο νούμερο 146 της οδού Θησέως στην Καλλιθέα. Ραδιοφωνικά προέκυψε μία βραχύβια παρουσία στον παλιό Sentra 103,3 που δεν στέριωσε…

Από την έναρξη της δημοσιογραφικής πορείας, το 2000, υπήρξαν περάσματα, με την ιδιότητα του συντάκτη ή του αρθρογράφου, από το Contra.gr, το Sport-fm.gr, το Sportaction.gr, τη Sportime, τη Sportday, το Active, την Activebet, την Kingbet και τις «Προβλέψεις στο Περίπτερο», το Ilovebet και το Sportit.

Ως το κλείσιμο της εφημερίδας Derby ο «Λαμπρούκος Μπαλαντέρ» διατύπωνε την άποψή του για τα θέματα του Παναθηναϊκού σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ. Από το 2011 έως το 2016 άνηκε στο δυναμικό των καναλιών Novasports και του Novasports.gr. Τώρα αναλύει θέματα Παναθηναϊκού και διεθνή στην εφημερίδα Sportday. «Μαλώνει» για το αγαπημένο του «τριφύλλι» στο Gameisover.gr!

Προσωπικό blog: Toamerikanaki.blogspot.gr

Εμποδιο στο ρεκορ η Ουασινγκτον

Ένα παιχνίδι από τη National Hockey League των ΗΠΑ βγάζει δύο μονά αποδεκτά στο anti-booker.com.

Ουάσινγκτον Κάπιταλς – Κολόμπους Μπλου Τζάκετς: Μεγάλο ματς για τη Metropolitan της NHL, με τους Κάπιταλς (23-9-5) να υποδέχονται τους πρωτοπόρους της division Μπλου Τζάκετς (27-5-4). Για τους πρωτευουσιάνους υπάρχει ένα καλό σερί τριών διαδοχικών νικών, στις οποίες σημείωσαν 14 γκολ! Από 6 «έφαγαν» Ντέβιλς (2-6) και Μέιπλ Λιφς (6-5 στην παράταση), καλές ομάδες δηλαδή.

Το Κολόμπους, από την άλλη, ζει ένα όνειρο. Έχει να χάσει από το εκτός έδρας 2-1, στα πέναλτι, από τους Φλόριντα Πάνθερς στις 27 Νοεμβρίου… Πέρασαν δεκαέξι αγώνες, τους οποίους νίκησαν οι φιλοξενούμενοι! Εξωπραγματικό. Αν κερδίσει το Κολόμπους θα φτάσει τις δεκαεπτά νίκες, ρεκόρ που έχουν οι Πίτσμπουργκ Πένγκουινς από τη σεζόν 1992/1993. Λογικό είναι ο προπονητής Τζον Τορτορέλα να πλέει σε πελάγη ευτυχίας, με την ομάδα που δημιούργησε.

Σε εξαιρετική κατάσταση είναι ο goaltender Μπομπρόφσκι, πυλώνας του μεγάλου σερί των Μπλου Τζάκετς με παθητικό 23 γκολ, μόλις, σε δεκατέσσερα ματς! Στοιχείο και των δύο αντιπάλων, πάντως, είναι η καλή άμυνα. Περίπου 2 τέρματα μέσο όρο δέχονται αμφότερες. Ο Μπάρι Τροτζ θα εμπιστευτεί τον goaltender Χόλτμπι, παρά το κακό ματς που έκανε με το Τορόντο, με το μεγάλο «όπλο» των Κάπιταλς να είναι η παρουσία του Άλεξ Οβέτσκιν. Ο Ρώσος έχει 18 γκολ και 11 ασίστ φέτος, όντας ο μεγαλύτερος κίνδυνος του Κολόμπους.

Ίδιος για την Ουάσινγκτον είναι ο Άτκινσον με 18 τέρματα και 20 τελικές πάσες αντίστοιχα. Η νίκη των γηπεδούχων στο 60λεπτο προσφέρει απόδοση αρκετά επάνω από τον διπλασιασμό. Θα παιχτεί ως δεύτερο ποντάρισμα. Πρώτο θα είναι ο «άσος» με παράταση και πέναλτι μέσα, που μειώνει αρκετά την τιμή. Πολύ φυσιολογικά όμως. Θεωρούμε ότι αν κάπου σταματήσει αυτό το Κολόμπους, οι Κάπιταλς αποτελούν ομάδα ικανή να τους κόψει τη φόρα.

Πέμπτη 05.01.2017 01:26 μ.μ.